Zhoubné nádory kůže řadíme mezi nejčastější zhoubné nádory ze všech. Každý rok se v Česku diagnostikuje 30 tisíc osob s nádorem kůže.
Zhoubné nádory kůže řadíme mezi nejčastější zhoubné nádory ze všech. Každý rok se v Česku diagnostikuje 30 tisíc osob s nádorem kůže.
Mezi rizikové faktory, které výrazně zvyšují vznik rakoviny kůže, řadíme nadměrné vystavování slunečnímu záření, převážně u citlivé kůže s kožním typem I nebo II nebo pozitivní rodinnou anamnézu. Rizikovější jsou i lidé, kteří mají celkově více pigmentových znamének. Nejlepší prevencí rakoviny kůže je vyhnout se přímému slunečnímu záření, alespoň v době mezi 11. až 15. hodinou a používání vysoko faktorových ochranných prostředků.
Při pohybové aktivitě se zaměřujeme na obecné zvýšení fyzické zdatnosti, ideálně kombinací vytrvalostního a silového cvičení.
Kardio trénink je klíčem ke zlepšení kondice, posílení srdce a plic a podpoře celkového zdraví. Zahrnuje intervalové cvičení …
Silový trénink spočívá v překonávání odporu, což lze dosáhnout použitím posilovacích gum, závaží (činky, stroje) nebo vlastní …
Rovnovážná neboli balanční cvičení jsou důležitým doplňkem tréninku, zejména pro pacienty po chemoterapii, u nichž se v …
Trénink flexibility zahrnuje pravidelné protahování, které zlepšuje délku a pružnost svalů, uvolňuje svalové napětí a zvyšuje …
Dechová cvičení jsou klíčovou součástí pohybových aktivit i terapie mnoha onemocnění. Správná kontrola dechu podporuje …
Jóga je komplexní metoda péče o tělo i mysl, která podporuje regeneraci, harmonizuje vnitřní orgány a posiluje celkové zdraví. …
Existují různé druhy kožních nádorů. Nezhoubné nádory většinou působí jen kosmetické vady. Avšak zhoubné nádory již mohou ovlivnit okolní tkáň nádoru. Nejčastěji vzniká nádor kůže z nejvíc povrchové vrstvy kožní, tzv. epidermis, pokožce. Takovýto nádor nazýváme bazaliom a jedná se o nejčastější kožní nádor, který je většinou diagnostikován u starších osob. Dalším častým typem nádoru kůže je spinaliom vznikající v epitelové tkáni. Nejméně častým nádorem kůže je maligní melanom, nádor vznikající z pigmentových buněk.
Rakovina kůže se nejčastěji projevuje změnou na pokožce. I zde platí pravidlo, čím dříve je odhalena a léčena, tím větší je šance na uzdravení. Proto je důležité provádět samovyšetření kůže, kde kontrolujeme, zda nedochází k nějakým změnám.
Podle změn na kůži lze poznat, zda jedná o některý příznak rakoviny kůže. Proto věnujeme pozornost těmto změnám na kůži a na mateřských znaménkách:
Velmi často se nádory kůže objevují na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření – obličej, ruce, krk.
Konkrétní druh léčby se odvíjí od velikosti, umístění nádoru, stádia, v jakém byl nádor diagnostikován a od celkového zdraví pacienta.
Vzniklé nežádoucí účinky léčby rakoviny kůže se pojí s typem zvolené léčby a liší se individuálně u každého pacienta. Mezi obecné nežádoucí účinky onkologické léčby řadíme nevolnost, zvracení, bolest, podráždění ozařované kůže, snížení krvetvorby, průjem atd. Se všemi nežádoucími účinky léčby by vás měl obeznámit ošetřující lékař a s ním je vhodné se dohodnout na možnosti jejich ovlivnění.
Pod pojmem paliativní péče si můžeme představit takovou léčbu, která sice nevede k vyléčení pacienta, ale vede k prodloužení života a zlepšení jeho kvality. Jedná se o komplexní léčbu pacienta nejen cílenou na nádor, ale i na další aspekty, jako je bolest, únava, dostatečná a kvalitní strava atd. Metod paliativní léčby je několik, řadíme sem paliativní chirurgickou léčbu, radioterapii, chemoterapii a biologickou léčbu nebo také imunoterapii. Indikace paliativní léčby u rakoviny kůže je primárně zvolena u krvácejících nádorů s metastázami.
Kontakt na provozovatele webu
SERVIER s.r.o.
Na Florenci 2116/15
110 00 Praha 1, Česká republika
Telefon: +420 222 118 111
E-mail: dotaz@servier.com
IČ: 61467219
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. C 29474 (kontaktní údaje neslouží k objednání na vyšetření)
Hlášení nežádoucích účinků: Nežádoucí účinky můžete hlásit přímo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Podrobnosti o hlášení najdete na: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. V případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti týkající se léčivých přípravků společnosti Servier s.r.o. nás můžete také kontaktovat zde.
Informace, doporučení a rady prezentované na webu www.onkofit.cz nemohou být chápány jako individuální lékařská péče příslušného lékaře. Nelze je rovněž považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení léčebného postupu pro konkrétního pacienta. Informace o dané problematice zveřejněné na těchto webových stránkách v žádném případě individuální lékařskou péči nenahrazují a slouží pouze jako obecné informace na příslušné téma. Výslovně žádáme všechny návštěvníky webu, aby se vyvarovali „samoléčení“ a svůj zdravotní stav a aktuální problémy řešili po poradě se svým ošetřujícím lékařem.