Rakovina kůže

Zhoubné nádory kůže řadíme mezi nejčastější zhoubné nádory ze všech. Každý rok se v Česku diagnostikuje 30 tisíc osob s nádorem kůže.

Rakovina kůže

Zhoubné nádory kůže řadíme mezi nejčastější zhoubné nádory ze všech. Každý rok se v Česku diagnostikuje 30 tisíc osob s nádorem kůže.

Mezi rizikové faktory, které výrazně zvyšují vznik rakoviny kůže, řadíme nadměrné vystavování slunečnímu záření, převážně u citlivé kůže s kožním typem I nebo II nebo pozitivní rodinnou anamnézu. Rizikovější jsou i lidé, kteří mají celkově více pigmentových znamének. Nejlepší prevencí rakoviny kůže je vyhnout se přímému slunečnímu záření, alespoň v době mezi 11. až 15. hodinou a používání vysoko faktorových ochranných prostředků.

Pohybová aktivita u nádoru kůže

Při pohybové aktivitě se zaměřujeme na obecné zvýšení fyzické zdatnosti, ideálně kombinací vytrvalostního a silového cvičení.

Obecné pokyny

  • 30 min denně cvičení střední intenzitou, definovanou jako svižná procházka; pokud to není možné, alespoň 10 min;
  • pohybovou aktivitu cílit na velké svalové skupiny;
  • 2 x týdně začlenit do programu silová cvičení a cvičení na flexibilitu;
  • tréninkové jednotky zahájit 2-3minutovým rozcvičením a zakončit protahováním s držením v polohách po dobu 15 až 30 sekund.

Kontraindikace, aneb kdy necvičit

  • Akutní onemocnění
  • Horečka
  • Akutní potíže pohybového aparátu
  • Nedostatečně kompenzovaná chronická onemocnění
  • Nestabilní angína pectoris
  • Poruchy srdečního rytmu
  • Dušnost
  • Výrazná chudokrevnost
  • Velký úbytek hmotnosti
  • Nedostatek krevních destiček

Chcete se dozvědět více o nádoru prsu, léčbě, nežádoucích účincích léčby a další informace?

3 ženy cvičí kardiotrénink

Kardio trénink

Kardio trénink je klíčem ke zlepšení kondice, posílení srdce a plic a podpoře celkového zdraví. Zahrnuje intervalové cvičení …

Žena předvádí cviky na zvýšení síly

Silový trénink

Silový trénink spočívá v překonávání odporu, což lze dosáhnout použitím posilovacích gum, závaží (činky, stroje) nebo vlastní …

Žena předvádí cviky na zlepšení rovnováhy

Trénink rovnováhy

Rovnovážná neboli balanční cvičení jsou důležitým doplňkem tréninku, zejména pro pacienty po chemoterapii, u nichž se v …

Žena předvádí cviky na zlepšení flexibility

Trénink na flexibilitu

Trénink flexibility zahrnuje pravidelné protahování, které zlepšuje délku a pružnost svalů, uvolňuje svalové napětí a zvyšuje …

Žena předvádí relaxační dechové cvičení

Dechová cvičení

Dechová cvičení jsou klíčovou součástí pohybových aktivit i terapie mnoha onemocnění. Správná kontrola dechu podporuje …

Žena cvičí jógu

Jóga

Jóga je komplexní metoda péče o tělo i mysl, která podporuje regeneraci, harmonizuje vnitřní orgány a posiluje celkové zdraví. …

Co je rakovina kůže?

Existují různé druhy kožních nádorů. Nezhoubné nádory většinou působí jen kosmetické vady. Avšak zhoubné nádory již mohou ovlivnit okolní tkáň nádoru. Nejčastěji vzniká nádor kůže z nejvíc povrchové vrstvy kožní, tzv. epidermis, pokožce. Takovýto nádor nazýváme bazaliom a jedná se o nejčastější kožní nádor, který je většinou diagnostikován u starších osob. Dalším častým typem nádoru kůže je spinaliom vznikající v epitelové tkáni. Nejméně častým nádorem kůže je maligní melanom, nádor vznikající z pigmentových buněk.

Jaké jsou příznaky rakoviny kůže?

Rakovina kůže se nejčastěji projevuje změnou na pokožce. I zde platí pravidlo, čím dříve je odhalena a léčena, tím větší je šance na uzdravení. Proto je důležité provádět samovyšetření kůže, kde kontrolujeme, zda nedochází k nějakým změnám.

Podle změn na kůži lze poznat, zda jedná o některý příznak rakoviny kůže. Proto věnujeme pozornost těmto změnám na kůži a na mateřských znaménkách:

  • Asymetrie – pigmentované znaménko, které nemá pravidelný tvar
  • Ohraničení – znaménko má neostré nebo rozpité ohraničení s výběžky
  • Barva – změna barvy by měla být varovným signálem, obzvlášť pokud je znaménko tmavě zbarvené do hnědé až černé barvy, nebo má nejednotné barvy
  • Velikost – znaménko se zvětšuje a má průměr větší než 5 milimetrů
  • Výška – znaménko vystupuje do výšky
  • Změny na kůži, které dříve nebyly – např. útvary na pokožce, které se nehojí, mokvají, hnisají až krvácejí

Velmi často se nádory kůže objevují na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření – obličej, ruce, krk.

Léčba rakoviny kůže

Konkrétní druh léčby se odvíjí od velikosti, umístění nádoru, stádia, v jakém byl nádor diagnostikován a od celkového zdraví pacienta.

  • Operace – chirurgické odstranění zhoubného nádoru patří mezi léčbu používanou ve většině případů. Podle velikosti nádoru, jeho tvaru a umístění je rozhodnuto, zda se operace provede ambulantně nebo za hospitalizace v nemocnici. Nejčastěji se provádí odstranění nádoru s částí zdravého okraje. Pokud již došlo k šíření mízní cestou, odstraňuje se operací i příslušná mízní uzlina, nejčastěji v oblasti podpaží nebo třísla. U rizikovějších pacientů se může chirurgická léčba kombinovat s radioterapií, chemoterapií, imunoterapií, kryoterapií či s laserovou terapií aj.

Nežádoucí účinky léčby a co s nimi?

Vzniklé nežádoucí účinky léčby rakoviny kůže se pojí s typem zvolené léčby a liší se individuálně u každého pacienta. Mezi obecné nežádoucí účinky onkologické léčby řadíme nevolnost, zvracení, bolest, podráždění ozařované kůže, snížení krvetvorby, průjem atd. Se všemi nežádoucími účinky léčby by vás měl obeznámit ošetřující lékař a s ním je vhodné se dohodnout na možnosti jejich ovlivnění.

Paliativní péče

Pod pojmem paliativní péče si můžeme představit takovou léčbu, která sice nevede k vyléčení pacienta, ale vede k prodloužení života a zlepšení jeho kvality. Jedná se o komplexní léčbu pacienta nejen cílenou na nádor, ale i na další aspekty, jako je bolest, únava, dostatečná a kvalitní strava atd. Metod paliativní léčby je několik, řadíme sem paliativní chirurgickou léčbu, radioterapii, chemoterapii a biologickou léčbu nebo také imunoterapii. Indikace paliativní léčby u rakoviny kůže je primárně zvolena u krvácejících nádorů s metastázami.

Pacientské organizace

amelie - logo

České ILCO, z.s.

Pacientská organizace pro lidi s vývodem
www.ilco.cz