Zhoubné nádory vaječníku v Česku řadíme mezi 15 % všech zhoubných nádorů diagnostikovaných u žen. V posledních letech snižuje výskyt tohoto onemocnění, přesto bývá ročně diagnostikováno téměř 1 000 žen.
Přesná příčina vzniku nádoru vaječníků a vejcovodů není známá, existuji jisté rizikové faktory, které předurčují daného jedince ke vzniku daného onemocnění. Patrně největší vliv na vznik nádoru vaječníků a vejcovodů má hladina ženských pohlavních hormonů (estrogenů), především tedy jejich vliv na dozrávání vajíčka. Dále je známo, že ženy, které mají mutaci genů BRCA1 a BRCA2 mají vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. U těchto žen se nádor objeví většinou do 40. roku života. Obecně jsou nejvíce ohroženy ženy ve věkové skupině 50 až 75 let.
Při pohybové aktivitě se zaměřujeme na obecné zvýšení fyzické zdatnosti, ideálně kombinací vytrvalostního a silového cvičení. V případě poškození periferních nervů z důvodu chemoterapie je vhodné se zaměřit v tréninku i na cvičení rovnovážná.
30 min denně cvičení střední intenzitou, definovanou jako svižná procházka; pokud to není
pohybovou aktivitu cílit na velké svalové skupiny;
2 x týdně začlenit do programu silová cvičení a cvičení na flexibilitu;
tréninkové jednotky zahájit 2–3 min rozcvičením a zakončit protahováním s držením v polohách po dobu 15 až 30 sekund.
V rámci kardio lekcí se zaměřujeme na zvýšení kondice, čímž zlepšujeme funkci srdce a plic. Jedná se o intervalový typ tréninku…
Základem silového tréninku je překonávání určitého odporu, kterého může být dosaženo pomocí posilovacích gum, závaží…
Balanční nebo také rovnovážná cvičení slouží jako doplňková cvičení především u pacientů, kteří podstoupili chemoterapii…
Pravidelným protahováním ovlivňujeme délku a pružnost svalů, svalové napětí a také funkční rozsah kloubů. Metod protahování…
Kontrola vlastního dechu je jednou z nejdůležitějších součástí všech pohybových aktivit. Zároveň jsou pravidelná dechová cvičení…
Jógové cviky mají stimulující a vyvažující vliv na orgány a zároveň regenerují a pročišťují tělo. Mají uzdravující účinek na ledviny…
Vaječníky a vejcovody jsou tvořeny širokou škálou buněk. To znamená, že i nádor samotný může vzniknout z jakékoliv této buňky. Nádory vaječníků nejčastěji vznikají ze zárodečného epitelu povrchu vaječníků, tzv. epitelové karcinomy. Druhou nejčastější skupinou nádorů vaječníků jsou nádory vznikající z jiných než epitelových struktur. Epitelové karcinomy se častěji objevují u starších žen, naopak neepitelové mají tendenci se vyskytovat u žen mladšího věku.
U nádorů vaječníků a vejcovodů bývá ze začátku dlouhá doba bez příznaků. Většina varovných příznaků se objevuje až ve fázi, kdy je nádor již v pokročilejším stádiu onemocnění. Bohužel vaječníky i vejcovody jsou těžko přístupné, a tudíž hůře vyšetřovatelné. Mezi nejčastější příznaky nádoru vaječníků a vejcovodů je bolesti podbřišku nebo břicha, únava, plynatost, pálení žáhy, zvětšení břicha. Je potřeba si uvědomit, že některé výše zmíněné příznaky nejsou příznaky jen pro nádory vaječníků a vejcovodů ale i pro jiná onemocnění. Přesnou diagnózu určí pouze lékař.
Konkrétní druh léčby se odvíjí od velikosti, umístění nádoru, stádia, v jakém byl nádor diagnostikován, celkovém zdraví pacienta. Mezi nejčastější léčbu patří chirurgická léčba (odnětí nádoru), chemoterapie, radioterapie či hormonoterapie. Cílem chirurgické léčby, je odstranění nádoru jako takové a velmi často se kombinuje s ostatními metodami léčby. Pokud je to možní, provádí se tzv. radikální operace, kdy se odstraní oba vaječníky a vejcovody, děloha, předstěna břišní případně odebrání slepého střeva. V případě potřeby se mohou odebrat i spádové uzliny. Pokud takto radikální operace možná není, nejčastěji protože již nádor zasahuje do životně důležitých orgánů, volí se odebrání jen takové nádorové hmoty, která je možná. Dalším typem léčby je chemoterapie, což je léčba cytostatiky. Jedná se o látky, které ovlivňují proces množení nádorových buněk a jejich podání je nejčastěji pomocí infuze do žíly. Třetím typem léčby je radioterapie neboli léčba zářením. Tuto metodu rozdělujeme zpravidla na zevní a vnitřní ozařování.
Vzniklé nežádoucí účinky léčby nádoru vaječníků a vejcovodů se pojí s typem zvolené léčby a od individualit každého pacienta. Mezi obecné nežádoucí účinky onkologické léčby řadíme nevolnost, zvracení, bolest, podráždění ozařované oblasti, snížení krvetvorby, průjem, vypadávání vlasů atd. Se všemi nežádoucími účinky léčby by vás měl obeznámit ošetřující lékař a s ním je vhodné se dohodnout na možnosti jejich ovlivnění.
Pod pojmem paliativní péče si můžeme představit takovou léčbu, která sice nevede k vyléčení pacienta, ale k prodloužení života a zlepšení jeho kvality. Jedná se o komplexní léčbu pacienta, nejen cílenou na nádor, ale i na další aspekty, jako je bolest, únava, nechutenství atd. Metod paliativní léčby je několik, řadíme sem paliativní chirurgickou léčbu, radioterapii, chemoterapii a hormonální léčbu.
Partner projektu
Hlášení nežádoucích účinků: nežádoucí účinky můžete hlásit přímo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Podrobnosti o hlášení najdete na: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. V případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti týkající se léčivých přípravků společnosti Servier s.r.o. nás můžete také kontaktovat zde.
Informace, doporučení a rady prezentované na webu www.onkofit.cz nemohou být chápány jako individuální lékařská péče příslušného lékaře. Nelze je rovněž považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení léčebného postupu pro konkrétního pacienta. Informace o dané problematice zveřejněné na těchto webových stránkách v žádném případě individuální lékařskou péči nenahrazují a slouží pouze jako obecné informace na příslušné téma. Výslovně žádáme všechny návštěvníky webu, aby se vyvarovali ,,samoléčení“ a svůj zdravotní stav a aktuální problémy řešili po poradě se svým ošetřujícím lékařem.