Prevence návratu onemocnění

Prevence návratu onemocnění

Úspěšná onkologická terapie je pro každého pacienta velkým vítězstvím. Dosažení remise, tedy stavu, kdy dochází k ústupu všech známek onemocnění, včetně normalizace laboratorních hodnot a nálezů ze zobrazovacích metod (například ultrazvuk, CT nebo PET/CT), je často důvodem k oslavě. Remise ale neznamená, že je vše definitivně vyřešeno. I když jsou veškeré známky nemoci pryč, mohou v těle přetrvávat mikroskopická ložiska rakovinných buněk, která nelze zjistit pomocí dostupných diagnostických metod. Tato ložiska se mohou stát zdrojem relapsu, tedy opětovného vzplanutí onemocnění.

Obavy z návratu nemoci jsou přirozené

Pro každého pacienta, který prošel onkologickou léčbou, je strach z návratu nemoci velmi reálný. Existují však nejrůznější psychologické metody, které mohou pomoci se zmírněním těchto obav, jak vysvětluje psycholog Martin Pospíchal ve své video přednášce.

Prevence je důležitá i po úspěšné léčbě

Přestože pacienti věnují velkou pozornost následným kontrolám, někdy zapomínají na to, že i po úspěšné onkologické léčbě jsou pro ně stále důležité zásady prevence. Onkologické onemocnění se může objevit i v jiné části těla. Prevence a zdravý životní styl tak zůstávají klíčové.

Základní zásady onkologické prevence

  • Pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, včetně odběrů krve a dalších vyšetření.
  • Zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelný pohyb a eliminaci škodlivých návyků – například alkoholu nebo kouření.
  • Dostatečný spánek a zvládání stresu, které pomáhají posilovat imunitní systém.
  • Sledování jakýchkoliv změn na těle – jakýkoli neobvyklý příznak, jako je bolest, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti nebo změna vzhledu kůže, je třeba konzultovat s lékařem.

Jste pacient v remisi?

Chovejte se jako zdravý rizikový pacient dodržující zásady onkologické prevence:

Zařaďte pravidelný pohyb do svého každodenního života.